C961U332MWWDBAWL45 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
3300 pF ±20% 760V Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
C961U332MWWDBAWL45
DigiKey Part Number
399-C961U332MWWDBAWL45-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C961U332MWWDBAWL45
Description
CAP CER DISC SAFETY
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C961U332MWWDBAWL45 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y1
Series
Applications
Packaging
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.512" Dia (13.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)