C631C472KDR5TA
DigiKey Part Number
399-C631C472KDR5TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C631C472KDR5TA
Description
CAP CER RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C631C472KDR5TA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Voltage
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial
Capacitance
Size / Dimension
0.320" L x 0.250" W (8.13mm x 6.35mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.380" (9.65mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.220" (5.59mm)