C4AQJBU5125P12J
DigiKey Part Number
399-C4AQJBU5125P12J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C4AQJBU5125P12J
Description
CAP FILM METAL RAD POLYPROP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12.5 µF Film Capacitor 700V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C4AQJBU5125P12J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Box
Size / Dimension
1.240" L x 0.866" W (31.50mm x 22.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.465" (37.20mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
700V
Applications
Automotive; DC Link, DC Filtering
Dielectric Material
Ratings
AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance)
6.05 mOhms