C44PKGR6300RASK
DigiKey Part Number
399-19694-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C44PKGR6300RASK
Description
CAP FILM 300UF 10% 1KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
300 µF Film Capacitor 440V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C44PKGR6300RASK Models
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Mfr
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
3.346" Dia (85.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
9.803" (249.00mm)
Capacitance
Termination
Threaded, Male
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.378" (35.00mm)
Voltage Rating - AC
440V
Applications
Power Factor Correction (PFC); Commutation; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)