C44PKGR6150RASJ
DigiKey Part Number
399-19691-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C44PKGR6150RASJ
Description
CAP FILM 150UF 5% 1KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF Film Capacitor 440V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C44PKGR6150RASJ Models
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Mfr
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
2.559" Dia (65.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
9.803" (249.00mm)
Capacitance
Termination
Threaded, Male
Tolerance
±5%
Lead Spacing
1.102" (28.00mm)
Voltage Rating - AC
440V
Applications
Power Factor Correction (PFC); Commutation; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)