C440C334K5R5TA
DigiKey Part Number
399-C440C334K5R5TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C440C334K5R5TA
Description
CAP CER 0.33UF 50V X7R AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.33 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C440C334K5R5TA Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Axial
Capacitance
Size / Dimension
0.150" Dia x 0.400" L (3.81mm x 10.16mm)
Tolerance
±10%