C350C105K2R5TA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1 µF ±10% 200V Ceramic Capacitor X7R Radial
C350C105K2R5TA
DigiKey Part Number
399-C350C105K2R5TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C350C105K2R5TA
Description
CAP CER RAD MONO
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
C350C105K2R5TA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.330" L x 0.200" W (8.38mm x 5.08mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.400" (10.16mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.400" (10.16mm)