C340C105Z1U5HA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1 µF -20%, +80% 100V Ceramic Capacitor Z5U Radial
C340C105Z1U5HA
DigiKey Part Number
399-C340C105Z1U5HA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C340C105Z1U5HA
Description
CAP CER RAD MONO
Detailed Description
EDA/CAD Models
C340C105Z1U5HA Models
Operating Temperature
10°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.290" L x 0.160" W (7.36mm x 4.07mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Tolerance
-20%, +80%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)