C340C105K2R5TA
DigiKey Part Number
399-C340C105K2R5TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C340C105K2R5TA
Description
CAP CER RAD MONO
Detailed Description
1 µF ±10% 200V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
C340C105K2R5TA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.290" L x 0.160" W (7.36mm x 4.07mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)