C330C560JDG5TA
DigiKey Part Number
C330C560JDG5TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C330C560JDG5TA
Description
CAP CER 56PF 1KV NP0 RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 pF ±5% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
EDA/CAD Models
C330C560JDG5TA Models
Category
Features
Low ESL, High Voltage
Size / Dimension
0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.360" (9.14mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Formed Leads
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C