C330C183KGR5TA
DigiKey Part Number
399-11997-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C330C183KGR5TA
Description
CAP CER 0.018UF 2KV X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.018 µF ±10% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
C330C183KGR5TA Models
Category
Features
High Voltage
Size / Dimension
0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.420" (10.66mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Straight
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C