C320C565M3R5TA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
5.6 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor X7R Radial
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C320C565M3R5TA
DigiKey Part Number
C320C565M3R5TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C320C565M3R5TA
Description
CAP CER RAD 5.6UF 25V X7R 20%
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C320C565M3R5TA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.200" L x 0.160" W (5.08mm x 4.07mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.290" (7.36mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)