C316C752F2G5TA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Parametric Equivalent
7500 pF ±1% 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
C316C752F2G5TA
DigiKey Part Number
C316C752F2G5TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C316C752F2G5TA
Description
CAP CER 7500PF 200V C0G/NP0 RAD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C316C752F2G5TA Models
Category
Features
Low ESL
Size / Dimension
0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.230" (5.84mm)
Tolerance
±1%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Formed Leads - Kinked
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C