C315C111FAG5TA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
110 pF ±1% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
C315C111FAG5TA
DigiKey Part Number
C315C111FAG5TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C315C111FAG5TA
Description
CAP CER 110PF 250V C0G/NP0 RAD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C315C111FAG5TA Models
Category
Features
Low ESL
Mfr
Applications
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Size / Dimension
0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.183" (4.66mm)
Tolerance
±1%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Straight
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C