C3040H103JGGACT050
DigiKey Part Number
399-13521-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-13521-1-ND - Cut Tape (CT)
399-13521-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C3040H103JGGACT050
Description
CAP CER 10000PF 2KV C0G/NP0 3040
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF ±5% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 3040 (7610 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C3040H103JGGACT050 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Mfr
Features
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
3040 (7610 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.299" L x 0.402" W (7.60mm x 10.20mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.106" (2.70mm)