C2225X124JCGACTU
DigiKey Part Number
399-C2225X124JCGACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2225X124JCGACTU
Description
CE SMD 2225 .12UF 5% 500V COG FL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.12 µF ±5% 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 2225 (5763 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C2225X124JCGACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, Soft Termination, High Voltage
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
2225 (5763 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.232" L x 0.252" W (5.90mm x 6.40mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.106" (2.70mm)