C2225C105K1RACTU
DigiKey Part Number
399-C2225C105K1RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C2225C105K1RACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C2225C105K1RACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2225C105K1RACTU
Description
CAP CER 1UF 100V X7R 2225
Detailed Description
1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 2225 (5763 Metric)
EDA/CAD Models
C2225C105K1RACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.220" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)