C2220X474K2RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.47 µF ±10% 200V Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
C2220X474K2RACTU
DigiKey Part Number
399-C2220X474K2RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2220X474K2RACTU
Description
CAP CER 2220 FT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
C2220X474K2RACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Soft Termination
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.049" (1.25mm)