C2220C474KCRACTU
DigiKey Part Number
399-C2220C474KCRACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C2220C474KCRACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C2220C474KCRACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2220C474KCRACTU
Description
CAP CER 0.47UF 500V X7R 2220
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C2220C474KCRACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, High Voltage
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.106" (2.70mm)