C2220C474J5GACTU
DigiKey Part Number
399-C2220C474J5GACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C2220C474J5GACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C2220C474J5GACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2220C474J5GACTU
Description
CAP CER 0.47UF 50V C0G/NP0 2220
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 2220 (5750 Metric)
EDA/CAD Models
C2220C474J5GACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.073" (1.85mm)