C2220C473KDRACTU
DigiKey Part Number
399-C2220C473KDRACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C2220C473KDRACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C2220C473KDRACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2220C473KDRACTU
Description
CAP CER 0.047UF 1KV X7R 2220
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.047 µF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C2220C473KDRACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, High Voltage
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)