C2220C143KFGLCAUTO
DigiKey Part Number
399-C2220C143KFGLCAUTOTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C2220C143KFGLCAUTOCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C2220C143KFGLCAUTODKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2220C143KFGLCAUTO
Description
CAP CER 0.014UF 1.5KV C0G 2220
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.014 µF ±10% 1500V (1.5kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 2220 (5750 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C2220C143KFGLCAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL (Stacked), High Voltage
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.217" (5.50mm)