C20AKGR5220AASK is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 9
Datasheet
22 µF Film Capacitor 550V 1280V (1.28kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
C20AKGR5220AASK
DigiKey Part Number
399-14238-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C20AKGR5220AASK
Description
CAP FILM 22UF 10% 1.28KVDC RAD
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Mfr
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
2.559" Dia (65.00mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
9.803" (249.00mm)
Capacitance
Termination
Threaded, Male
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.102" (28.00mm)
Voltage Rating - AC
550V
Applications
Power Factor Correction (PFC); Commutation; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
1280V (1.28kV)
Features
Long Life
Dielectric Material
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.1 mOhms