C1825C183G5GACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
0.018 µF ±2% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1825 (4564 Metric)
C1825C183G5GACTU
DigiKey Part Number
399-C1825C183G5GACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1825C183G5GACTU
Description
CAP CER 0.018UF 50V C0G/NP0 1825
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1825C183G5GACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1825 (4564 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Tolerance
±2%
Thickness (Max)
0.049" (1.25mm)