C1825C105Z5UACTU
DigiKey Part Number
399-C1825C105Z5UACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1825C105Z5UACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1825C105Z5UACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1825C105Z5UACTU
Description
CAP CER 1UF 50V Z5U 1825
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF -20%, +80% 50V Ceramic Capacitor Z5U 1825 (4564 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C1825C105Z5UACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
10°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1825 (4564 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Tolerance
-20%, +80%
Thickness (Max)
0.049" (1.25mm)