C1812C274K1RACTU
DigiKey Part Number
399-C1812C274K1RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1812C274K1RACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1812C274K1RACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1812C274K1RACTU
Description
CAP CER 0.27UF 100V X7R 1812
Detailed Description
0.27 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
EDA/CAD Models
C1812C274K1RACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.065" (1.65mm)