C1808C104J5RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Similar
KYOCERA AVX
0.1 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric)
C1808C104J5RACTU
DigiKey Part Number
399-C1808C104J5RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1808C104J5RACTU
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1808
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1808C104J5RACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)