C1808C102KZRACTU
DigiKey Part Number
399-C1808C102KZRACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1808C102KZRACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1808C102KZRACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1808C102KZRACTU
Description
CAP CER 1000PF 2.5KV X7R 1808
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 2500V (2.5kV) Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C1808C102KZRACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, High Voltage
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1808 (4520 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.085" (2.15mm)