C1210X474KARACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 7.494
Datasheet
0.47 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
C1210X474KARACTU
DigiKey Part Number
399-C1210X474KARACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1210X474KARACTU
Description
CAP CER 1210 FF
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
C1210X474KARACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Soft Termination
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.130" L x 0.102" W (3.30mm x 2.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.110" (2.80mm)