C1210C105M5N2CAUTO
DigiKey Part Number
399-16879-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1210C105M5N2CAUTO
Description
CAP CER 1UF 50V X8L SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X8L Stacked SMD, 2 J-Lead
EDA/CAD Models
C1210C105M5N2CAUTO Models
Category
Features
Low ESL (Stacked), High Temperature
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Package / Case
Stacked SMD, 2 J-Lead
Capacitance
Size / Dimension
0.138" L x 0.102" W (3.50mm x 2.60mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.248" (6.30mm)
Voltage - Rated
Lead Style
J-Lead
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C