C1210C102KFGACTU
DigiKey Part Number
399-C1210C102KFGACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1210C102KFGACTU
Description
CAP CER 1000PF 1500V C0GNP0 1210
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 1500V (1.5kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1210 (3225 Metric)
EDA/CAD Models
C1210C102KFGACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, High Voltage
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.087" (2.20mm)