C1210C102GCGACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 1.954
Datasheet
1000 pF ±2% 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1210 (3225 Metric)
C1210C102GCGACTU
DigiKey Part Number
399-C1210C102GCGACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1210C102GCGACTU
Description
CAP CER 1000PF 500V NP0 1210
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
C1210C102GCGACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, High Voltage
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±2%
Thickness (Max)
0.075" (1.90mm)