C1206X152KARECAUTO is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1500 pF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C1206X152KARECAUTO
DigiKey Part Number
C1206X152KARECAUTO-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206X152KARECAUTO
Description
CAP CER 1206 1.5NF 250V X7R
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
C1206X152KARECAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.039" (0.98mm)