C1206V223KDRACTU
DigiKey Part Number
399-C1206V223KDRACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1206V223KDRACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1206V223KDRACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206V223KDRACTU
Description
CAP CER 0.022UF 1KV X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.022 µF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C1206V223KDRACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, High Voltage, ArcShield™
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.075" (1.90mm)