C1206T102K5RCLTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Parametric Equivalent
1000 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
C1206T102K5RCLTU
DigiKey Part Number
399-C1206T102K5RCLTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206T102K5RCLTU
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206T102K5RCLTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)