C1206C473F3JACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.047 µF ±1% 25V Ceramic Capacitor U2J 1206 (3216 Metric)
KEMET U2J Dielectric MLCCs | Digi-Key Daily
C1206C473F3JACTU
DigiKey Part Number
399-C1206C473F3JACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C473F3JACTU
Description
CAP CER 0.047UF 25V U2J 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206C473F3JACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, Low Dissipation Factor
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)