C1206C393KCRACTU
DigiKey Part Number
399-C1206C393KCRACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C393KCRACTU
Description
CAP CER 0.039UF 500V X7R 1206
Detailed Description
0.039 µF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C1206C393KCRACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, High Voltage
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.075" (1.90mm)