C1206C300FCGACTU
DigiKey Part Number
399-C1206C300FCGACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C300FCGACTU
Description
CAP CER 1206
Detailed Description
30 pF ±1% 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
C1206C300FCGACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL, High Voltage
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)