C1206C272KARACTU
DigiKey Part Number
399-C1206C272KARACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C272KARACTU
Description
CAP CER 2700PF 250V X7R 1206
Detailed Description
2700 pF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
C1206C272KARACTU Models
Category
Voltage - Rated
Mfr
Temperature Coefficient
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)