C1206C225M4VACTU
DigiKey Part Number
399-C1206C225M4VACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1206C225M4VACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1206C225M4VACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C225M4VACTU
Description
CAP CER 2.2UF 16V Y5V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor Y5V (F) 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
C1206C225M4VACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)