C1206C225K5RALTU
DigiKey Part Number
399-C1206C225K5RALTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1206C225K5RALTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1206C225K5RALTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C225K5RALTU
Description
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
C1206C225K5RALTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)