C1206C222M2REC7210 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
2200 pF ±20% 200V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C1206C222M2REC7210
DigiKey Part Number
C1206C222M2REC7210-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C222M2REC7210
Description
CAP CER 1206 2.2NF 200V X7R
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206C222M2REC7210 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)