C1206C222F5GEC7210 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
2200 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
C1206C222F5GEC7210
DigiKey Part Number
C1206C222F5GEC7210-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C222F5GEC7210
Description
CAP CER 1206 2.2NF 50V C0G 1%
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206C222F5GEC7210 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, Low ESR
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.047" (1.20mm)