C1206C106K4RACTU
DigiKey Part Number
399-C1206C106K4RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1206C106K4RACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1206C106K4RACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C106K4RACTU
Description
CAP CER 10UF 16V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
C1206C106K4RACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)