C1206C105J5REC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 79
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 40.378
Datasheet
In Stock: 10.358
1 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C1206C105J5REC
DigiKey Part Number
C1206C105J5REC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C105J5REC
Description
CAP CER 1206 1UF 50V X7R 5%
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206C105J5REC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.043" (1.10mm)