C1206C103FAGECTU is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
10000 pF ±1% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
C1206C103FAGECTU
DigiKey Part Number
399-C1206C103FAGECTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C103FAGECTU
Description
CAP CER 1206 10NF 250V C0G 1%
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206C103FAGECTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, Low ESR
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)