C1206C102FAGECTU is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
1000 pF ±1% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
C1206C102FAGECTU
DigiKey Part Number
399-C1206C102FAGECTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C102FAGECTU
Description
CAP CER 1206 1NF 250V C0G 1%
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206C102FAGECTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, Low ESR
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)