C1206C101KGGACTU
DigiKey Part Number
399-C1206C101KGGACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1206C101KGGACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1206C101KGGACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C101KGGACTU
Description
CAP CER 100PF 2KV C0G/NP0 1206
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 pF ±10% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C1206C101KGGACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, High Voltage
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.069" (1.75mm)