C0805C561MARACTU
DigiKey Part Number
399-C0805C561MARACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805C561MARACTU
Description
CAP CER 560PF 250V X7R 0805
Detailed Description
560 pF ±20% 250V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
C0805C561MARACTU Models
Category
Voltage - Rated
Mfr
Temperature Coefficient
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)