C0805C472G5GECTU
DigiKey Part Number
399-C0805C472G5GECTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0805C472G5GECTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0805C472G5GECTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805C472G5GECTU
Description
CAP CER 0805 4.7NF 50V C0G 2%
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF ±2% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
C0805C472G5GECTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, Low ESR
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±2%
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)